ه گزارش روابط عمومي مؤسسه فرهنگي پيوست‌نگاري افق، اولین نشست با موضوع پیوست نگاری با حضور نمایندگان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و هنرهای دستی، به منظور”آشنایی با ضرورتها و اهمیت پیوست‌نگاری فرهنگی و اجتماعی”، در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.
در اين نشست که با حضور آقایان دکتر یوسف سلمانخواه، دکتر ذات‌اله نیکزاد، دکتر ابوطالب قاسمی، دکتر فرزاد رشیدی، دکتر خه‌بات درفشی، دکتر محمدمهدی جهان پرور و خانم دکتر مهدیه‌السادات مستقیمی برگزار شد، ابتدا مدیرعامل مؤسسه افق با اشاره بر تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم پیوست‌ فرهنگی برای طرحها و برنامه‌ها، به تشریح ماهیت پیوست‌نگاری فرهنگی و اجتماعی به عنوان علم چگونگی شناسایی و ارزیابی آثار و پیامدهای مختلف طرحها و برنامه‌های کلان پرداخت.
وی اظهار داشت علیرغم ابلاغ برنامه پنجم و ششم توسعه مصوب مجلس شورای اسلامی،نظام نامه پیوست فرهنگی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیین نامه های مصوب هیئت وزیران و ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور و دستورات اخیر ریاست محترم جمهور ، جریان پیوست نگاری طرح ها در تعدادی از وزارتخانه‌ها، سازمانها و نهادها هنوز فعال نشده است.
مدیرعامل مؤسسه افق در ادامه ضمن گزارش از روند پیوست نگاری در دستگاهها، به معرفی زمینه های همکاری برای پیوست‌نگاری شامل مشاوره تخصصی، آموزش پیوست نگاری، شناسایی و تدوین پیوست برای طرح ها و آسیب‌شناسی طرح های فاقد پیوست‌پرداخت.
در ادامه، طرفین ضمن آسیب‌شناسی حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بربرنامه ریزی به منظور استفاده از ظرفیتهای پیوست نگاری در گردشگری سلامت، گردشگری معنوی و زیارتی، گردشگری ماجراجویی، گردشگری طبیعت، گردشگری داخلی، گردشگری تجاری و گردشگری فرهنگی برای توسعه گردشگری و حفاظت از میراث فرهنگی و توسعه صنایع دستی تأکید کردند.
در پایان نیز خانم دکتر مستقیمی با ارائه توضیحات اجمالی بر ضرورت مشارکت در تدوین سند ملی گردشگری معنوی تأکید نمود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط
فهرست